4. Opis geostanowiska: | Dolną część ściany (około 3 m) tworzą jasnozielone piaskowce. Piaskowce są drobnoziarniste, ze zmienną, obfitą domieszką frakcji średnioziarnistego piasku i frakcji pyłowej, bezwapniste. Występują w warstwach, mających postać soczew, o miąższościach wynoszących 0,2 - 1,2 m, zmieniających się na krótkich odcinkach. Poszczególne warstwy piaskowców są w różnym stopniu zlityfikowane, w efekcie oprócz przeważających piaskowców miękkich i kruchych, spotyka się też twarde, zwięzłe. Oprócz uławicenia, w poszczególnych warstwach obserwuje się podrzędną laminację soczewkową, partiami poziomą. Niektóre warstwy są masywne (pozbawione podrzędnego warstwowania).
Wykształcenie piaskowców wskazuje na ich powstanie w morskich środowiskach stosunkowo bliskiego szelfu, w strefie oddziaływania prądów i falowania sztormowego. W odsłonięciu w Bolminie dotychczas nie znaleziono skamieniałości. Wiek piaskowców został określony przez analogię do identycznych utworów odsłoniętych w rejonie Małogoszcza, w których znaleziono wczesnokredowe amonity, precyzyjnie datujące późny alb.
W górnej części ściany (około 2,5 m) odsłania się warstwa zwietrzelinowa, w postaci rumoszu piaskowców dolnokredowych, tkwiących w piasku.
Utwory kredy zostały wypiętrzone i sfałdowane w paleogenie, a największe natężenie tego procesu przypadło w jego wstępnym etapie, na pograniczu kredy i paleogenu, czyli około 65 mln lat temu. Odsłonięte w Bolminie warstwy skalne dolnej kredy, wraz z utworami górnej jury, zapadają pod kątem około 10-40 stopni ku SSW. Pozostałe powierzchnie oddzielności obserwowane w piaskowcach są powierzchniami spękań, powstałych pod wpływem naprężeń tektonicznych. Są one nachylone pod kątem około 80 stopni ku SE. Większość to spękania ciosowe. Zdarzają się też systemy licznych drobnych uskoków, o niewielkiej amplitudzie przemieszczenia. Przy nich powstały brekcje (gruzowiska) tektoniczne, tworzące strefy o grubości około 1 m.
Ze względu na lokalizację odsłonięcia na wzniesieniu, roztacza się z niego rozległy widok na sąsiadujące grzbiety Pasma Przedborsko-Małogoskiego, zbudowane z utworów górnej jury, na paleozoiczne grzbiety Gór Świętokrzyskich, wzniesienia Płaskowyżu Jędrzejowskiego i Nieckę Włoszczowską, w przewadze zbudowane z utworów górnej kredy oraz na Dolinę Nidy. |