4. Opis geostanowiska: | Debrza Dublenia należy do najgłębiej wcinających się form erozyjnych w południowo-zachodniej strefie brzeżnej Roztocza Rawskiego. Jest formą zmywową utworzoną przez wody opadowe, spływające linijnie. Procesy erozyjne, które prowadzą do utworzenia debrzy, polegają na rozmywaniu, wymywaniu, wydzieraniu i przenoszeniu cząstek gruntu przez wody opadowe spływające linijnie. Stanowi to kontynuację procesu erozji bruzdowej, ale o większym natężeniu, związanym z większą koncentracją spływu.
Zinwentaryzowana debrza, zorientowana NE-SW, jest symetryczna w przekroju poprzecznym, wcina się na głębokość 7 m w gezy kampanu przykryte, w jej górnej części, mioceńskimi wapieniami detrytycznymi i muszlowymi oraz piaskami kwarcowymi.
W odległości około 600 m od głowy debrzy, w jej dnie, widoczny jest próg skalny. Próg, wyerodowany w gezie górnokredowej, ma wysokość 1,7 m i szerokość około 1,0 m. Nachylenie progu skalnego (około 25°) znacznie się różni od nachylenia klasycznie (90°) wykształconych progów, znanych z koryta Tanwi koło Rebizantów, Sopotu w Nowinach czy Szumu powyżej zapory. Nachylenie nie nawiązuje do przebiegu ławic gezy, której wychodnie widoczne są tylko w lewym zboczu debrzy powyżej progu. Uławicenie gezy widocznej w południowym zboczu debrzy nad progiem jest antytetyczne (2-5°) w stosunku do bazy erozyjnej i nachylenia koryta potoku ku krawędzi Roztocza Południowego (Rawskiego).
Gezy margliste kampanu, o barwie rdzawożółtej i jasnokremowej, w debrzy Dublenia widoczne są w dwu odmianach. W dnie debrzy odsłaniają się jako piaszczyste, twarde i gruboławicowe (do 50 cm), przewarstwione licznymi cienkimi (do 10 cm) wkładkami ilastymi. Natomiast w lewym zboczu debrzy powyżej progu – jako bryłowo spękane, rozsypujące się na kostki o przeciętnej wielkości od 2 do 5 cm.
Występująca w gezach fauna, reprezentowana m. in. przez: Rostellana cf. aequecostata (Favre), Belemnillocamax cf. mammilatus (Nilsson), Belemnitella mucronata cf. senior Nowak i Chlamys cf. cretosa (Defrance) pozwoliła zaliczyć je do kampanu dolnego.
Z rozpoznania terenowego wynika, że w żadnej z sąsiednich debrzy (wąwozów) nie ma progów skalnych, mimo podobnych uwarunkowań geologicznych i morfologicznych. Położenie progu w opisanej wyżej sytuacji geologiczno-morfologicznej sugeruje, że próg nawiązuje do lokalnej strefy uskokowej (NE-SW) poprzecznej do południowo-zachodniej krawędzi Roztocza Południowego. |